Mesane Kanseri İlk Belirtisi Nedir?

Mesane Kanseri İlk Belirtisi Nedir?

Mesane kanseri ilk belirtisi, çoğu hastada idrarda kan görülmesidir. İdrarda kan görülmesine hematüri denir. İdrardaki kanı bazen hasta kendisi görür. İdrar rengi çay renginde, et suyu gibi ya da daha parlak kırmızı renktedir. Bu duruma makroskopik hematüri adı verilir. Bazen ise idrardaki kan dışarıdan gözle görülemez. Ancak mikroskopik incelemede idrarda kan hücreleri görülür. Buna mikroskopik hematüri denir. Mesane kanserinde her iki durumda görülebilir.

Mesane Kanseri İlk Belirtisi Nedir?

İdrardan kan gelmesi, mesane kanserinin en sık görülen belirtisidir. Mesane kanserinde görülen idrar kanamasının en önemli özelliği ağrısız ve pıhtı olmasıdır. İdrar et suyu renginde ya da çay renginde olabilir Bazen ise parlak kırmızı renkte idrar görülebilir. İdrar yaparken genellikle yanma, acıma ya da sızlama olmaz. İdrar içerisinde donmuş kan pıhtıları olabilir.

Mesane kanseri ilk belirtisi olan hematüri, mesane kanseri dışında bazı durumlarda da görülebilir.  İdrar yolu enfeksiyonları ve mesane taşı gibi hastalıklara bağlı olarak da idrar kan  görülebilir. İdrarda kan görülen kişi 50 yaşın üzerinde ise ve sigara içiyorsa, kanamanın nedeni olarak ilk akla gelmesi gereken mesane kanseri olmalıdır. Bu durum aksi ispat edilene kadar mesane kanseri olarak kabul edilmelidir.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mesane kanseri ilk belirtisi genellikle idrarda kan görülmesidir. Hastanın idrarında gözle görülür bir kanama fark etmesi, çoğu zaman hastada paniğe enden olur ve hasta bir doktora gider. Ancak bazen idrardaki kan ancak diğer nedenlerle yapılan idrar tahlili sırasında anlaşılır. Mesane kanseri bazen hiç bir belirti vermeyebilir de. Mesane kanserinde görülebilecek belirtiler şunlardır;

Mesane kanseri belirtileri;

  • İdrarda kan
  • İdrar yaparken yanma
  • Sık idrara çıkma
  • İdrardan pıhtıların gelmesi
  • İdrar içerisinde doku parçalarının olması
  • İdrar kesesinin tam olarak boşaltılamaması
  • Yan ağrı
  • Bel ağrısı

İdrarda kan görülmesi, yukarıdaki diğer belirtilerden birinin ya da tamamının olması, kişinin mutlaka mesane kanseri olduğu anlamına gelmez. Ancak idrarda kan olması durumunda ilk akla gelmesi gereken mesane kanseridir. İdrarda kan aksi ispat edilene kadar mesane kanseri olarak düşünülmelidir. Bazen mesane kanseri hiç bir belirti vermez ve sinsice ilerler.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.