Mesane Kanseri Önlenebilir Mi?

Mesane Kanseri Önlenebilir Mi?

Mesane kanseri önlenebilir mi? bazı kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Mesane kanserini önlemenin kesin bir yolu yoktur. Yaş, cinsiyet, ırk ve aile geçmişi kontrol edilemez. Ancak diğer risk faktörlerinden uzaklaşarak mesane kanseri gelişim riski azaltılabilir.

Mesane ya da diğer asıyla idrar kesesi, adından da anlaşılacağı gibi, asıl görevi idrarı depolamak olan bir organdır. mesane içi boş olan ve idrar ile doldukça esneyebilme özelliğine sahiptir. Mesane kanseri mesanenin iç yüzünü döşeyen tabakadaki ürotelyal hücrelerinden köken alır. En sık görülen belirtisi idrarda kan görülmesidir.

Mesane Kanseri Önlenebilir Mi?

Mesane kanserini tam olarak önlemenin kesin bir yolu yoktur. Irk, cinsiyet, yaş gibi değiştirilemez bazı risk faktörlerine müdahale etmek mümkün değildir. Mesane kanseri için bunlar dışında başka risk faktörleri de vardır. Bu risk faktörlerini azaltarak mesane kanseri gelişim riski azaltılabilir. Ayrıca herhangi bir takviye ya da vitamin kullanımı ile mesane kanserinin önlenmesinin mümkün olmadığı kanıtlanamamıştır.

Mesane Kanseri Riskini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Mesane kanseri oluşumunda etkili olan risk faktörlerini azaltmak için şunlar yapılabilir; 

Sigara İçmeyin

Sigara içmeyerek mesane kanseri önlenebilir mi? Sigara tüketimi mesane kanseri için en önemli risk faktörlerindendir. Tüm mesane kanserlerinin  %50’sine neden olduğu tahmin edilmektedir. Sigara dumanı içerisindeki bazı kanserojen maddeler mesane kanseri oluşumuna neden olur. Sigara içmeyi bırakarak mesane kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Kimyasal Maddelerden Kaçının

Bazı kimyasal maddelerden kaçınarak mesane kanseri önlenebilir mi? Özellikle bazı iş kollarında çalışan kişiler diğer kişilere göre mesane kanseri açısından daha fazla risk taşır. Kauçuk, lastik, asfalt, deri, baskı malzemeleri, tekstil ve boya endüstrileri bu iş kollarına örnek olarak verilebilir.  Bu tür yerlerde çalışanların mesane kanserine yakalanma riski daha fazladır. Bu yüzden iş güvenliği uygulamalarını sıkı sıkıya uymaları gerekir.

Bol miktarda sıvı tüketin

Bol sıvı alarak mesane kanseri önlenebilir mi? Günlük sıvı miktarı en az 2-3 litre olmalıdır. Özellikle su tüketiminizi artırın. Bol su içmenin alımının mesane kanseri oluşumunu önlemede etkili olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bol su, idrar idrar içerisindeki kanserojen maddelerin yoğunluğunu azaltarak mesane kanseri riskini azaltır.

Bol miktarda meyve ve sebze tüketin

Bol sebze ve meyve yeme ile mesane kanseri önlenebilir mi? Bol miktarda meyve ve sebze tüketmenin mesane kanseri riskini azalttığını gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bazı çalışmalarda ise bunun bir etkisinin olmadığı belirtilmektedir. Ancak meyve ve sebze tüketimi ve sağlıklı beslenme vücut direncini artırarak hastalıklar ile vücudun savaşmasında yardımcı olmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, herhangi bir vitamin veya takviyenin mesane kanserini önlemeye yardımcı olduğu gösterilemedi.

Prof. Dr. Yusuf Özlem İLBEY

Mesane Kanseri-Üroloji Doktoru-İstanbul

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.