Mesane Kanseri Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Mesane Kanseri Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Mesane kanseri cinsel yolla bulaşır mı sorusu, gerek mesane kanseri olan hastalar gerekse ve mesane kanseri olan hastaların eşleri tarafından çok merak edilen konular arasında yer alır. Mesane kanseri, en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha fazladır. Her yaşta görülebilen hastalık, daha çok 50 yaş üzerindeki kişilerde görülür.  Mesane kanseri, idrar kesesinin iç yüzünü döşeyen astar tabakasındaki hücrelerden köken alır. Mesane, karın alt bölgesinde bulunur. İdrarı depolama görevi olan mesane, kaslardan oluşan içi boş bir organdır.

Mesane Kanseri Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Gerek mesane kanseri gerekse diğer kanser türlerinden hiç biri, cinsel ilişki ile bulaşmaz. Kanser, cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık değildir. Bu yüzden eşlerin endişelenmesine ve birbirinden  uzaklaşmasına gerek yoktur.

Mesane kanseri, eğer mesanenin kas tabakasını tutmuşsa idrar kesesinin tamamen çıkartılması gereklidir. İdrar kesesinin çıkartılmasından sonra, idrarın dışarıya atılması konusunda hastalara önerilen üç yol bulunmaktadır. Bunlar; idrarın karına takılan bir torbaya (ürostomi torbası) açılması (ileal loop diversiyon ameliyatı), ince bağırsaktan idrar kesesi yapılması ve idrar yoluna bağlanması (yapay mesane) ve idrarı depolayan bir bağırsak rezervuarının göbeğe açılması (kontinan diversiyon) işlemleridir. Bu işlemler sırasında sertleşme yapan sinirler zedelenebilir ve daha sonra sertleşme sorunu yaşanabilir. Mesane kanseri nedeniyle erkeklerde sertleşme sorunu ve meninin olmaması gibi cinsel problemler görülebilir. Ancak mesane kanseri cinsel yolla karşı tarafa bulaşmaz.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.