Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Olur Mu?

Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Olur Mu?

Mesane kanseri ameliyatı sonrası sertleşme sorunu ya da cinsel yaşam merak edilen bir konudur. Mesane kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda sık görülen bir kanser türüdür. hastalığın evresine ve türüne göre uygulanan tedavi değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası cinsel yaşamda bazı değişiklikler görülebilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımı okumaya devem edin.

Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Olur Mu?

Mesane kanseri tedavisi için iki tür ameliyat uygulanmaktadır. Bunlardan biri kapalı ameliyat olarak da bilinen TUR-Mesane ameliyatıdır. Diğeri ise mesanenin çıkarılması yani radikal sistektomi adı verilen ameliyattır. Mesane kanseri nedeniyle ameliyat olan erkeklerde, ameliyat sonrası görülen cinsel sorunlar ameliyatın tipine göre değişir.

Kapalı (TUR) Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Olur Mu?

Kapalı mesane kanseri ameliyatı ya da TUR ameliyatı, mesane içindeki kanser dokusunun rezektoskop adı verilen bir alet ile küçük parçalar halinde kesilerek dışarı çıkarılmasıdır. İşlem sırasında halka şeklindeki bir telden geçen elektrik akımı sayesinde mesane içindeki kanser dokusu küçük parçacıklar halinde kesilerek dışarıya alınır.  TUR kelimesi Trans Uretral Rezeksiyon kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından gelir. Bu ameliyat sırasında penisin sertleşmesini sağlayan sinirler zarar görmez. Dolayısıyla ameliyatın sertleşme üzerine olumsuz bir etkisi yoktur.

Mesanenin Çıkarılması Ameliyatı (Radikal Sistektomi) Sonrası Sertleşme Sorunu Olur Mu?

Mesane kanseri nedeniyle mesanenin çıkarılmasına radikal sistektomi adı verilir. Radikal sistektomi sırasında, mesane ile birlikte prostat ve seminal veziküller de çıkarılır. Bu durum cinsel hayat üzerinde değişikliklere neden olur. Meni keseleri ve prostat ameliyat sırasında alındığı için artık meni oluşmaz ve dolayısıyla orgazm sırasında meni çıkışı olmaz. Kişi orgazm olur ancak meni yoktur. Buna kuru orgazm denir.

Penisin sertleşmesinden sorumlu olan sinirler prostatın dış kısmından ve hemen prostata komşu olarak geçerek penise ulaşırlar. Eğer hasta genç ise ve kanser durumu da müsait ise ameliyat sırasında bu sinirler ereksiyon olumsuz etkilenmesin diye korunmaya çalışılır. Buna “sinir koruyucu cerrahi radikal sistektomi” denir. Hasta yaşlı ise her ne kadar sinirler korunsa da, her zaman ereksiyon normal şekilde devam etmeyebilir. Bazı hastalarda kanser sinire çok yakındır ve bu yüzden sinirleri korumak kanser açısından riskli olur. Sinirler korunmadığında ameliyat sonrası ereksiyon sorunu ortaya çıkar.

Ameliyata sinir hasarına bağlı olarak, peniste sertleşme yapan sinirler olumsuz etkilenmekte ve sertleşme sorunu yaşanmaktadır. Bu sorun zamanla bazı hastalarda bir miktar düzelebilir. Hasta ne kadar gençse, düzelme oranı da o kadar yüksektir. Robotik cerrahi teknik, sinir koruyucu ameliyatların uygulanması, daha sonra görülen ereksiyon sorunlarını azaltabilir.

Mesane Kanseri Ameliyatı Sonrası Sertleşme Sorunu Tedavisi Nasıldır?

Mesane kanseri nedeniyle radikal sistektomi uygulanan hastalarda sıklıkla sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) ortaya çıkar. Her ne kadar sinir koruyucu ameliyatlar uygulansa da hastaların hepsinde ereksiyon korunamaz ve bazı hastalarda ameliyat sonrası ereksiyon sorunları yaşanır. Sertleşme sorunu yaşayan bu tür hastalarda en etkili çözüm penis protezi (penil protez, mutluluk çubuğu) ameliyatıdır.

 

Prof. Dr. Yusuf Özlem İLBEY

Mesane Kanseri-Üroloji Doktoru-İstanbul

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.