Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda mesane kanseri belirtileri değişik şekillerde kendisini gösterebilir. Mesane kanseri erkeklerde daha sık görülmekler birlikte kadınlarda da görülür. Mesane kanseri özellikle ileri yaşlarda daha sık görülür.  En önemli nedeni sigara kullanımı ve bazı kimyasal maddelere maruz kalmaktır.

Kadınlarda Mesane Kanseri Belirtileri

Kadınlarda mesane kanseri belirtileri ile  erkeklerde görülen mesane kanseri belirtileri arasında çok fark bulunmamaktadır. Kadınlarda mesane kanseri belirtileri şunlardır;

  • İdrarda kan görülmesi
  • Aniden ortaya çıkan idrar yapma isteği
  • İdrar yaparken yanma, sızlama ve acıma
  • İdrar yaparken zorlanma
  • İdrar yapamama durumu
  • İdrara sık çıkma

Kadınlarda mesane kanseri belirtileri,  mesanenin diğer hastalıklarında da görülebilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonları ve mesane taşı gibi hastalıklara bağlı olarak da bu belirtiler görülebilir. Ancak idrarda kan görülmesi, özellikle de ağrısız ve pıhtılı olan idrar kanaması akla mesane kanserini getirmelidir. Bazen mesane kanserinde herhangi bir belirti olmayabilir. Kanser ilerleyip büyüdükçe belirtiler ortaya çıkabilir. İleri evrelerde kanserin diğer organlara sıçramasına bağlı olarak sırt ve bacak ağrıları, karın ağrıları, iştahsızlık ve ani kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir.

İdrarda Kan, Erkeklerde ve Kadınlarda Farklı Yorumlanabilir

Mesane kanseri belirtileri her iki cinste benzer olsa da bazen farklı yorumlanabilir. Kadınlarda idrarda kan görülmesi, bazen mesane kanserinin olası bir belirtisi olarak göz ardı edilebilir. İdrarda kan görülmesi idrar yolu enfeksiyonu olarak kabul edilebilir ya da menopoz sonrası kanama ile karıştırılabilir. Mesane kanseri belirtileri,  kadınlarda sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarının belirtilerine çok benzerdir. İdrardaki kan, idrar yolu enfeksiyonuna bağlanabilir ve hastalığın tanısı gecikebilir. İdrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için idrar kültürü testi önemlidir. İdrar kültür testinde üreme yoksa ya da antibiyotik tedavisine rağmen şikayetler devam ediyorsa mutlaka bir ürolog doktora gidilmelidir. İdrardaki kan, ağrısız bile olması, mutlaka önemsenmesi gereken bir durumdur.

İdrarınızda Kan Fark Derseniz Mutlaka Bir Ürolog Doktora Görünün

İdrarında kan gören herkes mutlaka bir doktor veya üroloji uzmanına gitmelidir. Doktorunuz ilk önce idrar tahlili ve idrar kültürü testlerini yapacaktır. Kadınlarda, idrardaki kanın menopoz sonrası rahim kanamasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının ayırt edilmesi gerekir. Enfeksiyon veya menopoz sonrası kanamaya bağlı değilse BT ürogrofi  olarak bilinen ve tüm idrar yollarının görüntülenmesini sağlayan bir tetkik yapılabilir.

Çünkü idrardaki kan, mesaneden veya üst idrar yollarından (böbrekler ve üreterler) gelebilir ve BT ürografi tüm idrar yollarını değerlendirmeye yardımcı olur. Bazen sistoskopi yapabilirler. Sistoskopi, sistoskop adı verilen ışıklı bir kamera ile mesanenin içinin doğrudan görüntülenmesidir. Bu işlem, sadece 3-5 dakika sürer ve genel anestezi gerektirmez. Bazen idrarda kanser hücrelerini tespit etmek için idrar sitolojisi adı verilen bir test istenebilir.

Erkeklerde ve Kadınlarda Mesane Kanseri Riski

Erkeklere mesane kanseri görülme sıklığı kadınlara göre üç ila dört kat daha fazladır. Erkeklerin yaşamları boyunca mesane kanserine yakalanma olasılığı yaklaşık 30’de 1’dir. Kadınlarda bu oran yaklaşık 90’da 1’dir.  Erkeklerde riskin daha yüksek olmasının nedeni, erkeklerin kansere neden olan kimyasallara daha çok maruz kalmalarından kaynaklanıyor olabilir. Erkeklerde sigara kullanımının daha fazla olması ve tekstil, boya, kauçuk, deri, boya ve baskı endüstrileri dahil olmak üzere belirli işlerde çalışanların daha çok erkek olması, mesane kanserinin erkekelerde daha sık olmasının nedenidir. Tütün içindeki toksinler ve diğer kimyasallar idrarla atılır, bu kanserojenler, dışarı atılmadan önce mesane ile uzun süreli temas halinde kalır ve mesane kanserini tetikler.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.