Mesane Kanserinin En Önemli 5 Belirtisi Nedir?

Mesane Kanserinin En Önemli 5 Belirtisi Nedir?

Mesane kanserinin en önemli 5 belirtisi nedir? Hangi belirtiler  olursa mesane kanseri akla gelmelidir? Mesane kanseri, adından da anlaşılacağı gibi mesane yani idrar kesesinden kaynaklanan kanser türüdür. aşlayarak idrar yolları boyunca ortaya çıkan kanserler arasında, ikinci sıklıkta karşılaşılan kanserdir. Tüm mesane kanserlerinin yaklaşık olarak üçte ikisi kas tabakasını tutmaz ancak tekrar etme eğilimindedir. Geriye kalan üçte biri ise kas dokusunu tutan daha tehlikeli kısmını oluşturur. Kası tutan mesane kanserleri vücudun başka bölgelerine yayılma (metastaz yapma) potansiyeline sahip kötü seyirli kanserlerdir.

Mesane Kanserinin En Önemli 5 Belirtisi Nedir?

Aşağıdaki belirtiler mesane kanserini akla getirir. Ancak bunlar başka nedenlerden dolayı da görülebilir.

İdrarda Kan Görülmesi (Hematüri)

Mesane kanseri olan hastalarda en önemli ve kişiyi doktora götüren belirti, kanlı idrar yani idrarda kan görülmesidir. İdrarın rengi, içerisinde kırmızı kan hücrelerinin bulunması nedeniyle gözle görülür bir şekilde kırmızı olur. Bu gözle görülür kanamaya tıpta makroskopik hematüri adı verilir. İdrardaki kanama genellikle ağrı ile birlikte olmaz. İdrardaki kanama bazen gözle görülemez, ancak idrar tahlilinde tespit edilir. Buna ise mikroskopik hematüri denir.

İdrar Yaparken Ağrı (Dizüri)

Ağrılı idrara çıkmaya tıpta disüri denir. Bu mesane kanserinin bir belirtisi olabilir. Ancak idrar yolu enfeksiyonu ve taş gibi durumlarda da görülebilir.

Sık İdrara Çıkma

Sık idrara çıkma, böbreklerin aşırı idrar üretmesine, böbreklerdeki taş, yada idrar yollarındaki enfeksiyonlardan ya da şeker hastalığı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Mesane kanseri de kişinin normalden fazla idrar çıkmasına neden olabilir.

Bel Ağrısı

Mesanedeki tümörün idrar kanallarını tıkaması sonucu böbrekteki idrar mesaneye rahatça akamaz ve böbrekte şişme olur. Böbrekteki şişmeye hidronefroz adı verilir. Bu durum sağ ya da solda yan ağrısına veya bel ağrısına neden olur. Daha çok mesane kasını tutan kanserlerde görülür. İleri evrede kanserin omurga kemiklerine sıçraması da bel ağrısı yapar.

Halsizlik

Daha çok ileri evredeki mesane kanserlerinde görülür. Kanama sonucu oluşan kan kaybı halsizlik ve çabuk yorulmaya neden olur.

Mesane kanseri belirtileri özellikle erken evrede iken bazen hiç görülmeyebilir. Mesane kanserinin başka organlara yayılmasına metastatik mesane kanseri adı verilir. Bu durumda hastalığın belirtisi kanserin sıçradığı bölgeye göre değişir. Örneğin; kanser akciğere yayıldıysa öksürük ya da kanlı balgam çıkarma gibi belirtiler ortaya çıkar. Mesane kanseri hastalarında kemiklerde ağrılarının olması hastalığın kemiklere yayıldığının işareti olabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.