Mesane Kanseri Ölümcül Bir Hastalık Mı?

Mesane Kanseri Ölümcül Bir Hastalık Mı?

Mesane kanseri ölümcül bir hastalık mı? diye hasta ve hasta yakınları tarafından merak edilir. Sorunun cevabını siz de merek ediyorsanız yazıyı okumaya devam ediniz.

Mesane kanseri, mesaneden köken alan bir kanser türü olup kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak mesane kanserini tetikleyen bazı risk faktörleri bulunmaktadır.  Bunların arasında en kuvvetli olanı sigara kullanmaktır. Sigara içenlerde mesane kanseri görülme sıklığı içmeyenlere göre 5-6 kat daha fazladır. Sigara içmese bile içilen ortamda bulunanlarda yani pasif içicilerde bile bu risk içmeyenlere göre göre daha fazladır.

Mesane kanseri sıklığı belirli bir yaştan sonra artar. Hastalık özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülür. Ayrıca erkeklerde kadınlara göre 3-4 kat daha fazla ortaya çıkar. Mesane kanseri görülme riski tekstil, deri, kimya, boya, kauçuk ilgili sanayi sektöründe çalışan kişilerde daha fazladır.

Mesane kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

  • Kanlı idrar
  • Sık idrara çıkma
  • İdrarda yanma
  • Sırt ağrısı
  • Halsizlik
  • Kilo kaybı

Mesane Kanseri Ölümcül Bir Hastalık Mı?

Mesane kanseri, sık görülen kanserlerdendir. Mesane kanseri ölümcül bir hastalık mıdır? sorusunun cevabı hastalığın evresine ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişir. Ancak genel olarak söylemek gerekirse çoğunluğu ölümcül değildir. Mesane kanserlerinin %20’lik bir kısmı kas tabakasını tutar. Bunlar ilerleyici olup vücudun diğer organlarına yayılma potansiyeline sahip kötü huylu kanserlerdir.

Mesane kanserinin tedaviye cevap vermesi  ve iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Mesane kanserinin tedavisinde ve nasıl seyredeceğinde  belirleyici olan en önemli husus, kanserin kaçıncı evrede olduğu ve uygulana tedavidir. Mesane içerisindeki kanserin büyüklüğü ve kaç adet olduğu iyileşme sürecini ve uygulanacak tedavi türünü etkiler. Bütün kanserlerde olduğu gibi mesane kanserinde de tedavideki başarı oranı, hastalığın erken tanı ve tedavisine bağlı olarak artmaktadır.

Tedavi edilmediğinde mesane kanseri vücudun diğer organlarına yayılabilir. Buna metastaz adı verilir. Metastaz yapan mesane kanserlerinin tedavisi daha zordur. Birçok kanser türünde olduğu gibi eğer mesane kanserine erken tanı konur ve tedavi edilirse, iyileşme ve daha uzun yaşam mümkün olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, erken evre kanser tedavisi gören hastaların 5 yıl yaşam şansı %96 olarak bulunmuştur. Genel olarak söylemek gerekirse, mesane kanserinde 5 yıllık yaşam şansı %77 olarak bulunmuştur. 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.