Mesane Kanseri Olanın Çocuğu Olur Mu?

Mesane Kanseri Olanın Çocuğu Olur Mu?

Mesane kanseri olanın çocuğu olur mu? sorusu sıkça sorulan bir sorudur.  Mesane kanseri en sık  görülen ürolojik kanserlerden biridir. her ne kadar ileri yaş grubunun bir hastalığı olsa da, erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Mesane kanseri daha çok erkeklerde görülse de, kadınlarda mesane kanserine yakalanmaktadır. Mesane kanserinin kesin nedeni bilinmiyor. Ancak bilinen, bazı kimyasal maddelere ya da sigara dumanına maruz kalmanın mesane hücrelerinin yapısında bozulmaya neden olarak, mesane kanseri riskini artırdığıdır.

Mesane kanserinin ilk belirtisi, genellikle idrarda kan görülmesidir. İdrarda kan görülmesi, mesane kanserinin erken evrede tespit edilebilmesini sağlayan en önemli belirtidir. Ancak, idrarda kan görülmesi, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu gibi diğer bir çok durumlarda da görülebildiğinden, bazı hastalar tarafından önemsenmemektedir. Mesane kanserinin erken evrelerinde ağrı ya da başka bir belirti ne yazık ki gözlenmiyor. Bu yüzden özellikle orta yaş gurubunda olan ve sigara içen kişilerde idrarda kan görülmesi, aksi ispat edilene kadar mesane kanseri olarak düşünülmelidir.

Mesane Kanseri Olanın Çocuğu Olur Mu?

Mesane kanseri her ne kadar 50 yaş ve üzerindeki kişilerde sık görülse de, bazen gençlerde de görülebilir. Peki mesane kanseri olanın çocuğu olur mu? Mesane kanserinin tedavisi hastalığın evresine bağlıdır. Mesane kasını tutmadığında TUR mesane adı verilen kapalı bir ameliyat yöntemi ile hastalık tedavi edilebilir. Penis ucundan girilerek gerçekleştirilen bu ameliyatta, mesane içindeki tümör dokusu küçük parçalar şeklinde kesilerek çıkarılır. Mesanenin alınması gerekmez. Mesane kanserinin kas dokusunu tuttuğu durumlarda ise mesane tamamen çıkarılır. Mesane ile birlikte erkeklerde prostat bezi ve meni keseleri de çıkarılır. Böbreklerden gelen idrar kanalları 15 cm uzunluğundaki bir bağırsak parçasına bağlanır. Bu bağırsak parçasının diğer ucu da karın duvarına ağızlaştırılır. Buraya ürostomi adı verilen bir torba takılır. Bir diğer seçenek ise yapay mesane ameliyatıdır. Kanserin mesane duvarını tuttuğu kadınlarda ise, mesane ile birlikte genellikle rahim ve yumurtalıklar da çıkarılır.

Peki gelelim sorumuza. Mesane kanseri olanın çocuğu olur mu? Mesane kanseri olan ve TUR ameliyatı olan erkek ve kadınlar çocuk sahibi olabilir. Ancak kanserin mesane kasını tutması nedeniyle mesaneleri alınan erkekler ve kadınlar çocuk sahibi olamaz. Çünkü erkeklerde prostat ve meni kesesi alınacağı için semen üretimi olmaz. Ancak rahim ve yumurtalıkların alınmadığı genç kadınlar istediklerinde çocuk sahibi olabiliriler.