Mesane Kanseri Görülme Yaşı Nedir? Kaç Yaşında Görülür?

Mesane Kanseri Görülme Yaşı Nedir? Kaç Yaşında Görülür?

Mesane kanseri görülme yaşı nedir? Mesane kanseri kaç yaşında görülür? İnsanlar kaç yaşında mesane kanserine yakalanır? diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin.  Herkes mesane kanserine yakalanabilir. Ancak bazı kişilerde ve bazı yaşlarda mesane kanserine yakalanma riski daha fazladır, ancak özet olarak söylemek gerekirse mesane kanseri erkeklerde ve yaşlı kişilerde daha sık görülmektedir.

Mesane Kanseri Görülme Yaşı Nedir?

Mesane kanseri, idrar kesesinden kaynaklanan ve sık görülen bir kanser türüdür. Herkes mesane kanserine yakalanabilir, ancak en yaygın olarak erkeklerde ve 65 yaş üstündeki kişilerde görülür. Mesane kanseri çocuk ya da erişkin her yaşta görülebilir. Ancak hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Yani mesane kanseri daha çok yaşlılarda görülen bir hastalıktır.

Mesane Kanseri Görülme Yaşı Nedir? Mesane Kanseri En Çok Kaç Yaşında Görülür?

Ulusal Kanser Enstitüsüne (NCI) göre, mesane kanseri tanısı konan hastaların ortanca yaşı 73 yaştır.

Mesane kanseri görülme yaşı ve yaş gruplarına göre mesane kanserinin görülme sıklığı nedir?

Aşağıda, Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) tarafından yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre, yaş gruplarına göre mesane kanserinin görülme sıklığı yer almaktadır.

20 yaş altı kişilerde mesane kanseri görülme sıklığı

Her yaşta mesane kanserine yakalanmak mümkündür. Ancak mesane kanseri 20 yaşın altındaki kişilerde son derece nadir görülür. NCI, 2015 -2019 yılları arasında bu yaş grubunun bu yaş arasındaki tüm yeni vakaların %0’ını oluşturduğunu bildirmektedir.

20 ila 34 yaşları arasında mesane kanseri görülme sıklığı

Bu yaş grubunda mesane kanseri gelişme riski nadir de olsa mümkündür. NCI’ye göre, 20-34 yaşındaki kişilerde, 2015 ile 2019 yılları arasında mesane kanserine yeni yakalanan kişilerin oranı %0,5’dir.

35 ila 44 yaşları arasında mesane kanseri görülme sıklığı

NCI’nin 2015-2019 yılları arasındaki verilerine göre bu yaş grubunda yeni mesane kanseri tanısı konulan kişilerin oranı %1,2’dir.

45 ila 54 yaşları arasında mesane kanseri görülme sıklığı

Bu yaş grubunda NCI tarafından 2015 ile 2019 arasında bildirilen yeni mesane kanseri hastalarının oranı %5,2’dir.

55 ila 64 yaşları arasında mesane kanseri görülme sıklığı

Aynı zaman diliminde NCI tarafından bildirilen verilere göre, mesane kanseri riski bu yaş grubunda önemli ölçüde artmaktadır. Tüm yeni mesane kanseri hastalarının %17,9’unun 55 ila 64 yaş arası yetişkinler olduğu tahmin edilmektedir. 60 ila 64 yaşları arasındaki erkeklerde, mesane kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir.

65 ila 75 yaş arasında mesane kanseri görülme sıklığı

NCI tarafından bildirilen verilere göre, bu yaş grubunda oran neredeyse iki katına çıkmaktadır. 2015-2019 verilerine göre, tüm yeni mesane kanseri hastalarının %31,7’si 65-75 yaş arasındaki yetişkinlerde tespit edilmiştir. bu yaş aralığında erkeklerin mesane kanserine yakalanma olasılığı, 70 ila 74 yaş arasındaki kadınlara göre 3,6 kat daha fazladır.

75 ila 84 yaşları arasında mesane kanseri görülme sıklığı

Bu yaş grubunda mesane kanseri sık olmakla birlikte, NCI yeni bildirilen hastaların hafif bir düşüş olduğu kaydedildi.  2015-2019 yılları arasında, 75 ila 84 yaş grubundaki tüm yeni mesane kanseri hastalarının oranı %28,8 olarak bulunmuştur.

84 yaş ve üstü kişilerde mesane kanseri görülme sıklığı

NCI verileri, bu yaş grubunda yeni mesane kanseri tanısı konulan kişilerin yüzdesinin biraz daha düşük olduğunu göstermiştir. 2015 ile 2019 arasındaki tüm yeni mesane kanseri tanısı alan hastaların %14,7’sini 84 yaş üstü yetişkinler oluşturmuştur.

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir? Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Mesane kanseri görülme yaşı, hemen hemen her yaştır. Mesane kanseri, uyanık olunması durumunda erken evrede iken tespit edilebilir. Mesane kanseri belirtileri, idrar yolu enfeksiyonu gibi diğer bazı hastalıkların belirtileriyle karışabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, mutlaka bir üroloji uzmanına görünün;

Kanlı idrar: İdrar rengi turuncu, pembe veya kırmızımsı renkte olabilir. Bu, mesane kanserinin en sık görülen ve genellikle ilk görülen belirtisidir.
Sık idrara çıkma
İdrar yaparken yanma hissi veya ağrı
İdrar yapmada zorlanma
Geceleri daha sık idrara çıkmak için uyanmak

Mesane Kanseri Görülme Yaşı ve Mesane Kanseri Ölüm Oranı Nedir?

Mesane kanseri hastalarında 5 yıllık hayatta kalma oranı nispeten yüksek olsa da, yaş, tanı anında hastalığın evresi ve hastanın genel sağlık durumu gibi faktörler de sağ kalım oranını etkiler. Örneğin, tüm mesane kanserlerinin yaklaşık %50’si, hastalık mesane dışına çıkmadan tespit edilir, yani hastalık henüz mesane duvarının dışına yayılmamıştır. Bu tür hastalarda tedavi şansı daha yüksektir ve hastalık daha iyi seyreder.

NCI’ye göre, mesane kanseri görülme ortanca yaşı 73  ve mesane kanserinde ortalama ölüm yaşı 79’dur.  Kanser genç yaş gruplarında genel olarak ölümcül değildir. 2016’dan 2020’ye kadar, mesane kanseri görülme yaşı ve mesane kanserine bağlı ölümlerinin toplam yüzdesi yaşla birlikte kademeli olarak şu şekildedir;

20 yaş altı: %0
20 ila 34 yaş: %0,1
35 ila 44 yaş: %0,4
45 ila 54 yaş: %2,5
55 ila 64 yaş: %10,7
65 ila 74 yaş: %22,5
75 ila 84 yaş: %31,6
84 yaş üstü: %32,1
Bunlara ek olarak, mesane dışına çıkarak vücuda yayılmış (metastaz yapmış) kanserde tahmini 5 yıllık hayatta kalma oranı %6’dır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.