Mesane Kanseri  BCG Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mesane Kanseri BCG Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mesane kanseri BCG tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye merak edilmektedir. Bu yazıda bunlara değineceğim.  Mesane kanseri, yaygın olarak görülen bir kanser türüdür. Tüm mesane kanserlerinin yaklaşık %80’ini, kas tabakasını tutmaz. Bu tür mesane kanserine  kası tutmayan (kasa invaze olmayan) mesane kanseri adı verilir. Kasa invaze olmayan mesane kanserinde hastalığın tekrarlamaması ve ilerlememesi için uygulanantedavi yöntemlerinden birisi de BCG tedavisidir. Bu tedavi intravezikal immünoterapi olarak bilinir. İntravezikal immünoterapi için Bacille Calmette- Guerin (BCG) kullanılmaktadır. BCG, tüberküloz mikrobu olan Mycobacterium bovis’in canlı, zayıflatılmış şeklidir.

Mesane Kanseri BCG Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mesane kanseri nedeniyle uygulanan BCG tedavisi sonrası hastaların dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

Hasta BCG tedavisinden sonraki 48 saat içinde cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Tedaviden sonra en az 1 hafta cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır.

Doğurganlık yaşındaki kadın hastalar, tedavi süreci sırasında gebe kalmamalıdır. Bu yüzden gebe kalmamak için mutlaka doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır. Gebe kalmadan önce en az 2 yıl beklenmelidir.

BCG tedavisi alırken emzirme önerilmez.

BCG tedavisi uygulanan erkek hastaların, sperm kalitesinde değişiklikler görülebilir. Bazı hastalarda sperm sayısı ciddi derecede azalabilir.

BCG tedavisi uygulanan erkek hastalarda prostat spesifik antijen (PSA) seviyesi yükselebilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.